Finał testu opon letnich Autobild 2024: Najlepsze opony to te, które wytrzymują najdłużej

I oto mamy finał wielkiego testu 55 opon, który Auto Bild rozpoczął jak zwykle od testu drogi hamowania na mokrej i suchej nawierzchni. W tym roku przetestowano popularny rozmiar 205/55 R16, jak opisaliśmy w poprzednim artykule. Rozmiar ten jest odpowiedni dla VW Golfa i wielu innych samochodów tej klasy.

Z tej selekcji do finału awansowało 20 opon, które zostały przetestowane bardzo dokładnie i kompleksowo. Jak zwykle okazało się, że test drogi hamowania nie determinuje ostatecznego rankingu, ale może stanowić stosunkowo wiarygodny wskaźnik jakości opon, ponieważ ostateczne wyniki były bardzo zbliżone – 4 opony uzyskały ocenę “wzorową”, kolejne 12 otrzymało ocenę “dobrą”, a 4 ocenę “zadowalającą”. Najgorzej wypadła warunkowo zalecana opona Vredestein Ultrac, ze względu na bardzo słabą żywotność – według pomiarów Auto Bild wytrzymuje ona tylko 15 400 km, podczas gdy najlepiej spisujący się Goodyear może wytrzymać prawie 3 razy więcej do końca swojego okresu eksploatacji.

Goodyear Efficientgrip Performance 2

Ogólnie jednak większość opon wypadła słabo pod względem żywotności – zwłaszcza te tańsze, pomimo faktu, że wśród ocenianych parametrów jest żywotność w porównaniu do ceny, co powinno częściowo faworyzować tańsze opony. Problemy z żywotnością pogorszyły rankingi Falken, Hankook i Toyo, które poza tym należą do najlepszych na mokrej i suchej nawierzchni. To samo stało się z Pirelli i Nexen, które znalazły się na dole pola startowego – Nexen wytrzymuje tylko 19 450 km, a Pirelli 24 900 km, jednak są to jedne z droższych opon w teście.

Jeśli chodzi o właściwości jezdne, Maxxis Premitra HP5 wypadł najgorzej na mokrej nawierzchni ze względu na prowadzenie i bezpieczeństwo, a Uniroyal Rainsport 5 również wypadł słabo na suchej nawierzchni ze względu na prowadzenie. Paradoksalnie, Dunlop Sport BluResponse, pomimo stosunkowo słabych wyników na mokrej nawierzchni, rekompensuje to swoją długowiecznością.

Jednak pewne niedociągnięcia w mokrych warunkach stwierdzono również w czwartym w rankingu Goodyear Efficient Grip Performance 2, który otrzymał ocenę “Eco master”, w pełni potwierdzając wspomnianą długowieczność. Mimo to nie jest to wybór dla tych, którzy stawiają na pierwszym miejscu właściwości jezdne. Podkreśla to konieczność oceny testów zgodnie z własnymi potrzebami, w czym pomaga nasza porównywarka, umożliwiająca porównanie nie tylko właściwości jezdnych, ale także aktualnej ceny, w tym ofert specjalnych.

Pełne wyniki można znaleźć tutaj ->

Oryginalny test hamowania tutaj ->